تماس با ما    تلفن واحد تبلیغات :      82427-021  


لیست نشریات استان فارس
توصیه ما: خبر جنوب -

لیست نشریات استان خراسان رضوي
توصیه ما: خراسان -

لیست نشریات استان اصفهان
توصیه ما: نسل فردا -

لیست نشریات استان آذربايجان شرقي
توصیه ما: کشور (پرنيان) -

لیست نشریات استان خوزستان
توصیه ما: نور خوزستان -

لیست نشریات استان هرمزگان
توصیه ما: صبح ساحل -

لیست نشریات استان قزوين
توصیه ما: ولايت قزوين -

لیست نشریات استان همدان
توصیه ما: هگمتانه -

لیست نشریات استان قم
توصیه ما: نوزده دي -

لیست نشریات استان مازندران
توصیه ما: بشير -

لیست نشریات استان گيلان
توصیه ما: خزر -

لیست نشریات استان گلستان
توصیه ما: گلشن مهر -

لیست نشریات استان کرمان
توصیه ما: کرمان امروز -

لیست نشریات استان اردبيل
توصیه ما: اردبيل فردا -

لیست نشریات استان لرستان
توصیه ما: سفير قلم -

لیست نشریات استان مرکزي
توصیه ما: عطر ياس -

لیست نشریات استان يزد
توصیه ما: پيمان يزد -

لیست نشریات استان کرمانشاه
توصیه ما: آواي کرمانشاه -

لیست نشریات استان کردستان
توصیه ما: سيروان -

لیست نشریات استان زنجان
توصیه ما: مردم نو -

لیست نشریات استان کهکيلويه و ...
توصیه ما: اميد مردم -

لیست نشریات استان سمنان
توصیه ما: پيام سمنان -

لیست نشریات استان بوشهر
توصیه ما: اتحاد جنوب -

لیست نشریات استان سيستان و ...
توصیه ما: زاهدان -

لیست نشریات استان آذربايجان غربي
توصیه ما: امانت - آراز - عصر آذربايجان -

لیست نشریات استان چهار محال ...
توصیه ما: سالداران -

لیست نشریات استان بوشهر (شهرک صنعتي عسلويه)
توصیه ما: پيام عسلويه -

لیست نشریات استان ايلام
توصیه ما: پيک ايلام -

لیست نشریات استان تهران
توصیه ما: همشهري -

لیست نشریات استان دبي (dubai)
توصیه ما: توريسم -

صفحه اصلی آواي مردم     بازگشت به صفحه اصلی


شروع بکار بخش بخار نيروگاه سبلان، مهمترين اولويت ماست

مهندس معصوميان، مدير نيروگاه سيکل ترکيبي سبلان در گفت وگوي اختصاصي با آواي مردم: شروع بکار بخش بخار نيروگاه سبلان، مهمترين اولويت ماست شماره 308 چهارشنبه 26 مرداد ماه 90 اشاره: خبر افتتاح فاز دوم (توسعه بخش گازي) نيروگاه سبلان براي بسياري از آگاهان و دلسوزان استان اردبيل مسرت بخش بود؛ اما «مهندس معصوميان» مدير نيروگاه، آغاز بکار بخش بخار نيروگاه را تکميل کننده طرح هاي توسعه اي و مهمترين هدف اين مجموعه عنوان ميکند.
امري که مطمئناً تلاش بيش از پيش مسئولان و نمايندگان استان را ميطلبد.
به عنوان سوال نخست لطفا توضيحاتي در خصوص ويژگي هاي فاز دوم نيروگاه ارائه بفرماييد؟ فاز دوم نيروگاه سيکل ترکيبي سبلان شامل طرح توسعه بخش گاز نيروگاه بود بطوريکه بخش گاز نيروگاه از 4 واحد 159 مگاواتي به 6 واحد 159 مگاواتي رسيده و در نتيجه ظرفيت نيروگاه نيز از 630 مگاوات به حدود 950 مگاوات رسيده است.
حال با توجه به اينکه نيروگاههاي بالاي 900 مگاوات، نيروگاههاي بزرگ قلمداد مي شوند نيروگاه سبلان اردبيل نيز با افتتاح اين فاز در زمره نيروگاههاي بزرگ کشور قرار گرفت.
فاز دوم نيروگاه در توسعه صنعت استان تا چه حد تأثيرگذار ميباشد؟ همانطور که عرض کردم با افتتاح اين فاز، ظرفيت توليد انرژي از 630 مگاوات به 950 مگاوات رسيده که افزايش حدود 50 درصدي را نشان ميدهد؛ از آنجائيکه تأمين انرژي برق مورد نياز صنايع سنگين و بزرگ در نزديکي محل مصرف جزء پارامترهاي اصلي سرمايه گذاران براي تصميم گيري در خصوص احداث صنايع سنگين ميباشد، از اين پس سرمايه گذاران بزرگ صنعتي در بخش هاي دولتي و خصوصي با اطمينان از تأمين انرژي برق مورد نياز خود در استان، انگيزه بيشتري براي سرمايه گذاري خواهند داشت.
همچنين با توجه به مشکل پتروشيمي اردبيل در تأمين خوراک گاز مورد نياز براي اجرا و فعاليت، افتتاح فاز دوم نيروگاه باعث شد تا جهت تأمين گاز مورد نياز نيروگاه، خط گازي از ميانه مدنظر قرار گيرد که براي احداث پتروشيمي اردبيل نيز بسيار مفيد خواهد بود.
به نظر شما احداث نيروگاه سبلان چه تأثيري در ارتقاء قابليت هاي فني نيروهاي متخصص و بومي استان داشته است؟ در جريان احداث و راه اندازي نيروگاه، نيروهاي متخصص بومي جذب شده اين فرصت را پيدا کردند که با تکنيک هاي جديد فني آشنا شوند و همين امر نقش مهمي در ارتقاء قابليت هاي فني و تخصصي آنها داشته است.
نيروگاه در زمره بخشهايي از صنعت بشمار ميرود که تقريباً تمامي حوزه هاي فني و مهندسي از جمله مکانيک، برق، الکترونيک، ابزار کنترل، شيمي، آب و .
.
.
را در بالاترين سطوح علمي و فني دربر ميگيرد لذا تجربه اندوزي يک گروه سازمان يافته با چنين تکنولوژيهايي مي تواند در رشد و توسعه صنعت استان بسيار مؤثر باشد.
به عنوان مثال جوشکارهاي شاغل تحت نظارت و آموزش متخصصين خارجي با جوشکاري تورين و آرگون آشنا شدند؛ به همين نسبت ساير نيروهاي فني نيروگاه نيز با تکنولوژي ها و تکنسين هاي نوين آشنايي پيدا کردند که البته اين آشنايي باعث ارتقاء سطح عمومي توانائي هاي فني نيروهاي بومي استان شده است بطوريکه در حال حاضر نيروهاي بومي ميتوانند با تخصص و قابليت بيشتري در صنايع بزرگ و مادر مشغول شوند.
دستگاهها وتجهيزات نصب شده در نيروگاه بيشتر ساخت کدام کمپانيها بوده و از چه سطح تکنولوژي برخوردار هستند؟ توربين و ژنراتور به عنوان دوجزء مهم از تجهيزات نيروگاه ساخت ايران هستند؛ توربين ها توسط شرکت توگا و تحت ليسانس آلمان و ژنراتور نيز توسط شرکت پارس ژنراتور و تحت ليسانس ايتاليا توليد شده اند.
هر دو شرکت از شرکت هاي زيرمجموعه شرکت مپنا محسوب ميشوند.
تجهيزات و ابزار کنترل نيز بيشتر از کمپانيهاي معتبر خارجي تهيه گرديده است.
قابل ذکر است که طراحي نيروگاه توسط مهندسين مشاور ايراني انجام گرفته است.
در خصوص سطح کيفي و تکنولوژي تجهيزات نيز بايد به عرض برسانم که به لحاظ حساسيت بالاي فعاليتهاي نيروگاه، تمام دستگاهها، ابزار و تجهيزات نصب شده در نوع خود بهترين بوده و از تکنولوژي روز دنيا برخوردار ميباشند.
براي ارتقاء تخصص و سطح آموزش نيروهاي شاغل در نيروگاه چه تمهيداتي انديشيده شده است؟ همه قراردادهاي منعقده در جريان احداث و راه اندازي نيروگاه و نصب تجهيزات، شامل بندهاي مربوط به لزوم آموزش نيروها بوده و لذا افراد شاغل در بخشهاي گوناگون از کلاسهاي آموزشي لازم بهره مند گشته اند بطوريکه براي افتتاح فاز دوم نيروگاه بيش از 200 کلاس آموزشي در عرض کمتر از سه ماه براي کارکنان تشکيل شده است.
جدا از اين، با توجه به اهميتي که بنده و ساير مديران نيروگاه براي امر آموزش قائل هستيم و نيز خطا پذير نبودن فعاليت نيروگاه، سعي برآنست که با تشکيل کلاسهاي آموزشي لازم و شناسائي افراد متخصص و آشنا به علم روز جهت آموزش به نيروها، تخصص و سطح توانمندي کارکنان نيروگاه ارتقاء پيدا کند.
با افتتاح فاز دوم نيروگاه، چه تعداد به اشتغالزايي نيروگاه افزوده شده است؟ در حال حاضر بهره برداري از فاز دوم به صورت آزمايشي و موقت در دست شرکت پيمانکار قرار دارد که اين شرکت نيز از نيروهاي گلچين نيروگاه و يا نيروهاي خود استفاده ميکند اما با انتقال کار بهره برداري به مديريت نيروگاه، کار جذب و استخدام نيروهاي جديد آغاز خواهدشد؛ در هر حال انتظار ميرود حدود 30 درصد به نيروي انساني نيروگاه افزوده شود که البته اقدامات لازم براي کسب مجوز هاي لازم در حال انجام است.
در خصوص صادرات برق توليدي نيروگاه چه برنامه‌هايي در نظر گرفته شده است؟ درحال حاضر يک سوم برق توليدي نيروگاه به استان اختصاص يافته و دو سوم نيز به سمت استانهاي جنوبي هدايت ميشوند اما در برنامه هاي آينده نيروگاه، وزارت نيرو برآنست تا پس از پايداري در توليد برق مورد نياز استان و منطقه شمالغرب کشور، در صورت امکان از برق توليدي نيروگاه حدود 800 مگاوات از طريق کشور آذربايجان به روسيه صادر کند که در اين صورت استان اردبيل از درآمد هاي حاصل از اين محل برخوردار خواهد شد.
در پرداخت هزينه گاز مصرفي آيا با مشکلاتي مواجه بوده ايد؟ بله، متأسفانه به علت مشکلات وزارت نيرو در پرداخت هزينه گاز مصرفي نيروگاه، مدتي با مشکل تأمين گاز مورد نياز نيروگاه مواجه شديم و مجبور گشتيم تا در حدود سه ماه از منابع سوخت جايگزين و گرانقيمت استفاده کنيم اما خوشبختانه با پيگيريهاي استاندار محترم و مديرعامل سخت کوش شرکت گاز استان اين مشکل موقتاً برطرف گرديد که البته رفع کامل آن نيازمند هماهنگي هاي لازم ميان دو وزارتخانه نفت و نيرو ميباشد.
آيا برنامه اي براي راه اندازي فازهاي جديد در دست اقدام داريد؟ فاز بعدي در خصوص توربو ژنراتورهاي بخار نيروگاه سبلان است که بسيار مهم ميباشد.
علت نيز اين است که براي اقتصادي کردن نيروگاه بايد راندمان آن در طي پنج سال بز بالاي 47 درصد برسد؛ براي رسيدن به اين هدف نيز احداث واحدهاي بخار ضروري ميباشد زيرا واحد هاي بخار بدون افزايش انرژي مصرفي نيروگاه، انرژي توليدي نيروگاه را 51 برابر خواهد کرد.
در حال حاضر 70 درصد انرژي مصرفي نيروگاه براي توليد برق به هدر ميرود و فقط 30 درصد مورد استفاده قرار ميگيرد اما با راه اندازي بخش بخار، انرژي هدر رفته صرف توليد برق بيشتر خواهد شد.
نقش و حمايت مسئولان و نمايندگان استان در افتتاح فاز هاي بعدي نيروگاه را تا چه حد تأثيرگذار ارزيابي ميکنيد؟ با توجه به اينکه برنامه بعدي نيروگاه، عمليات اجرايي واحدهاي بخار ميباشد، و نيز با توجه به اينکه اين فاز نيازمند حدود 500 ميليارد تومان سرمايه گذاري ميباشد، نقش مسئولان ارشد استان و نيز نمايندگان در کسب رضايت مديران وزارت نيرو جهت اختصاص اين مبلغ بسيار تأثيرگذار ميباشد و البته اين تلاش بايد در حداقل زمان ممکن به ثمر برسد زيرا در صورتيکه به موقع اقدام نشود، ممکن است پروژه يک سال به تاخير بيفتد.
آقاي مهندس معصوميان ضمن تشکر مجددبه لحاظ فرصتي که در اختيار خوانندگان اين نشريه قرار داديد، به عنوان سئوال آخر لطفاً شرح مختصري از تلاشهاي صورت گرفته در خصوص انتقال مديريت نيروگاه از آذربايجان شرقي به اردبيل ارائه بفرمائيد.
قبل از هر چيز بايد به استحضاربرسانم که تمرکز مديريت يک مجموعه در استان علاوه بر تسهيل در مديريت و بالا بردن سرعت کار، راندمان مديريت و کارآيي سيستم را نيز افزايش ميدهد؛ لذا در اين خصوص بايد به استحضار برسانم که بحث انتقال مديريت با جديت توسط مسئولان و نمايندگان استان پيگيري ميشود و لذا اميدوارم با توجه به نگاه مثبت مديران وزارت نيرو به اين مسأله، اين مهم در کنار طرح تأسيس شرکت توليد برق استان اردبيل هر چه زودتر به ثمر برسد.

صفحه اصلی آواي مردم    بازگشت به صفحه اصلی